Yeni Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Bunlara Dikkat Edin!

17 Kasım 2022
Yeni Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? Bunlara Dikkat Edin!

Yeni Ev Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler Bunlara Dikkat Edin!

Yeni bir ev sahibi olmak oldukça mutluluk veren bir histir ancak ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurmalısınız. Ev satın almak oldukça büyük bir yatırımdır ve alım satım işlemlerine dikkat edilmezse her iki taraf için sorunlar ortaya çıkabilir.

Ev satın alırken ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar ve sorunların olmaması için size tavsiyemiz resmi yetki belgeli bir emlakçı ile çalışmanızı tercih ederiz. Bu konuda profesyonel olarak çalışan resmi yetki belgeli Çaycuma Emlak sizlerin tüm gayrimenkul işlemlerinizde daima yanınızda olacaktır.

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz derseniz size cevabımız ihtiyacınızı karşılayacak ve hem iş hem de okula yakın bir ev tercihinde bulunmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Bu yüzden ev satın alırken öncelikle kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bir evi satın almadan önce evin bulunduğu konum hakkında araştırma yapmanızı öneriyoruz. Beğendiğiniz bir evi almadan önce o evin bölgesini araştırın yani sosyal olanakları, ulaşımı ve çevresindeki yaşam alanlarını görün. Satın alacağınız evin öncelikle geniş olmasına ve balkon, teras, bahçe gibi alanların olmasına dikkat edin. Ev satın almanızın amacı yatırım ise ulaşım konusuna büyük oranda dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ev satın almak önemli ve büyük bir yatırımdır bu nedenle satın alacağınız ev konusunda karar vermek zor olabilir. Ev satın alım sürecinde bir emlakçı ile çalışmanız size tüm detayları göz önünde bulundurmanız konusunda fikir sahibi edebilir. Çaycuma Emlak sizlere alacağınız evin en harika yönlerini gösterirken evin dezavantajlarını sizlerinde öğrenmenizi sağlıyor. Bir satıcı belki evini sadece satmaya odaklandığında size evin eksi yönlerini anlatmayabilir ve kandırılabilirsiniz. Çünkü karar verirken ince eleyip sık dokumanız gerekmektedir küçük bir hata bile büyük riskler doğurabilir.

Size yeni ev sahibi olmanız yolunda Çaycuma Emlak her daim yanınızda olacaktır. Bu yazımızda sıfır daire alırken nelere dikkat etmeli? 2.el daire alırken nelere dikkat edilmeli? Tapu işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenler neler? gibi tüm sorularınızın cevaplarını burada bulabileceksiniz.

 

Sahibinden Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bazı konular sıfır ev alırken dikkat etmeniz gereken noktalar sahibinden ev satın alırken de geçerli olmalıdır. Sizlere sahibinden konut satın almadan önce dikkat etmeniz gereken önlemlere yer vereceğiz.

 • Tapu sahibi kişinin borcu vb. var mı satıcı tapu üzerindeki şahıs mı dikkat etmelisiniz.
 • Konutun bulunduğu bölge iyi araştırılmalı ve ulaşım imkanları göz önünde bulundurulmalı.
 • Konutun bulunduğu bölgedeki diğer satılık dairelerin fiyatlarıyla karşılaştırma yapılabilir.

 

Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Proje üzerinden sıfır ev alacaklar iyi araştırma yapmalı ve şirketin portföyündeki projeleri incelemelisiniz ayrıca şirketin size sunacağı referansları inceleyebilirsiniz.
 • Konutun bulunduğu bölge iyi araştırılmalı ve ulaşım imkanları göz önünde bulundurulmalı.
 • Konutun bulunduğu bölgedeki diğer satılık dairelerin fiyatlarıyla karşılaştırma yapılabilir.

 

Evin Bulunduğu Yerin Deprem Riskini Öğrenin

Bir ev satın almadan önceliğiniz tamamen kendi güvenliğiniz olmalıdır. Yeni çıkan yasalar ile artık deprem riski taşıyan bölgeler kentsel dönüşüme tabi tutuluyor. Eğer siz yeni bir satın alacaksanız satın almadan önce deprem riskini araştırmalısınız. Satın aldığınız ev eğer deprem açısından riskli bir alanda yer alıyorsa belediye tarafından yıkılması olağan. Yatırım açısından bile olsa deprem riski taşıyan bir bölge kendi hayatınız içinde doğru seçim olmayacaktır. Alacağınız evin öncelikle deprem risklerini araştırmanızı tavsiye ederiz.

 

İpotek ve Hacizlere Dikkat Edin!

Bu aşama potansiyel olarak tüm alıcıları ilgilendiren bir detaydır. İsterseniz müteahhitten sıfır bir ev almak isteyin isterseniz halihazırda bir konutun satışına talip olun hiç fark etmez, ipotek ve haciz durumunu iyi öğrenmek gerekir. Çünkü bir gayrimenkulün üzerinde eğer ipotek veya haciz varsa bu sizlere büyük sorunlar çıkartabilir. Örnek vermek gerekirse sıfır bir dairenin üzerinde ipotek olduğunu varsayalım eğer müteahhitin borçları varsa bu daire satılabilir. Böyle bir durumla eğer karşı karşıya kalırsanız sizleri uzun bir yasal süreç bekliyor olacaktır. Bu nedenle bir gayrimenkul üzerinde ipotek veya haciz var mı iyi öğrenmek gerekiyor. Bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak adına Çaycuma Emlak sizler için gayrimenkulü iyi araştırıyor ve çaycuma satılık daireye sorunsuz olarak sahip olmanızı sağlıyor. Bir emlakçı ile çalışmanız size gelecekte karşınıza çıkabilecek tüm sorunların önüne geçmeniz anlamına geliyor.

 

Satın Alacağınız Evi Mutlaka Görün

Satın almayı düşündüğünüz evin detaylarını öğrenebileceğiniz biri ile evi görmeye gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece ev hakkında öğrenmek istediğiniz tüm detayları öğrenebilir ve kafanızda hiçbir soru işaret kalmaz. Bu durumda işinde uzman bir emlakçı ile çalışmanız sizler için daha doğru olacaktır. Satın alacağınız evin tüm detaylarını hatta iyi ve kötü yönlerini aktaran Çaycuma Emlak doğru tercih yapmanız konusunda her daim yanınızda olacaktır. Yapım aşamasında olan bir projeden konut satın almayı düşünenler alacağınız konutun proje detaylarını incelemelisiniz. Müteahhit size teslim tarihlerini konusunda bilgilendirmeli ve yeterli düzeyde referansa sahip olmayan şirketler için daha dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz. Sizde çaycuma sıfır satılık daire satın almayı düşünüyorsanız ve böyle sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız Çaycuma emlak ile iletişime geçin. Bizler sizlerin satış, pazarlama aşamasından sonra dairenize yerleşene kadar her daim yanınızda olmaya devam ediyoruz.

 

 

Bir Konut Satın Almadan Dikkat Etmeniz Gereken 6 Madde

Şimdi sizlere bir konut satın almadan yapmanız gerekenleri bir liste halinde listeliyorum. Bu listede bir konutu satın almadan önce dikkat etmeniz detaylar yer almaktadır.

 

1- Alacağınız Konutun Tapusu Var mı?

Bir konutun satın almadan önce tapunun durumunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Ev tapusu için öncelikle Tapu Müdürlüğüne gidilip tapu hakkında araştırılma yapılmalı. Tapu kaydı dışında konutun üzerinde ipotek olup olmadığına bakılması gerekir. Tapu kaydı üzerinde gayrimenkul hakkında detaylar mevcuttur burada haciz veya ipotek olup olmadığı yazmaktadır. Bu konularda uzman bir emlakçı ile çalışmanız size fayda sağlayacaktır. Satın alacağınız gayrimenkule ait tapu kaydının bir emlakçı tarafından incelenmesi sizin yararınıza olacaktır.

 

2- Deprem Yönetmeliğine Uygun mu?

Ülkemiz hala deprem riski taşıyan bir bölgede yer almaktadır bu nedenle doğal olarak yaşamak istediğimiz konutun depreme dayanıklı olmasını isteriz. Eski bir konut satın alırken akıllarda en büyük soru depreme dayanıklılığı konusudur. Satılık dairenin deprem yönetmeliği çerçevesinde inşa edilip edilmediğini bilmeniz gerekir. Özellikle 1999 yılında yaşadığımız deprem sonrası yapılıp yapılmadığına dikkat edin, riskli yapı olup olmadığı çok iyi araştırılmalı.

Satın almak istediğiniz konut eski bir binada yer alıyorsa deprem riskine dayanıklı olup olmadığını anlamanız için işinde uzman inşaat mühendislerine inceleme ve tespit çalışması yaptırabilirsiniz. Bu çalışmayı yürütecek olan mühendisler inceleme sonrası size binanın gerçek ömrünü ve dayanaklılığını gösteren bir rapor hazırlayacaklardır.

 

3- Aidat Ne Kadar? Ortak Olan Ödemeler Neler?

Bir konutu satın almadan önce ödemekle yükümlü olacağınız aidat tutarını öğrenmekte fayda var. Diğer taraftan ait ücretinin sabit olup olmadığı ve artışların nasıl yapıldığı konusunda bilgi almanız önerilir ayrıca ortak alan ücretleri nasıl yansıtılıyor vb. konularda bilgi sahibi olmalısınız.

 

4- İmar Durumu Kontrol Edildi mi?

Tapu kaydını inceledikten sonraki adım çaycuma satılık dairenin imar durumunu öğrenmeniz olacaktır. Konutun ne durumda olduğunu bilmelisiniz. Evin yüksekliği, parseli ve imar hakkındaki bilgileri kontrol etmelisiniz. İmar planını kontrol etmeniz satın alacağınız konutun aynı daire olup olmadığını size gösterecektir. Ayrıca satın alacağınız ev kat mülkiyetli mi? Yoksa kat irtifaklı mı? Bu durumunu kesinlikle öğrenmelisiniz. Konutun durumu hakkında alanında uzman Çaycuma Emlak ile çalışmanız size sorunların önüne geçmenizi ve daha doğru kararlar vermenizi sağlar.

 

5- Satın Alacağınız Konut Krediye Uygun mu?

Eski veya yeni bir ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi krediye uygunluk durumu çok önemlidir. Günümüzde aşırı artışta olan ev fiyatları vatandaşların ev sahibi olması için büyük oranda krediye yönelmesine neden oldu. Bu sebepten dolayı satın almayı istediğiniz evin krediyi uygun olması sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Krediye uygun ev şartları hemen aşağıdadır, konut kredisi verilecek evde aranan şartlar nelerdir? Hepsini sizlere bir liste halinde sunduk.

 • Evin tapuda mesken olarak geçmesi gerekiyor.
 • Evin projesinde görüldüğü üzere aykırı bir değişiklik yapılmamış olmalı.
 • Ev hisseli tapuya sahip ise hisse sahipleri tüm paylarının satışı yapmalıdırlar.
 • Sıfır konutlarda evin yüzden 80 oranında bitmiş olması şartı taşımaktadır.
 • Konutun kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmalıdır.

5.1- Konut Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

 • Bankaların size sundukları kredi teklifleri arasında karşılaştırma yapın.
 • Bankaların size sundukları ödeme planlarını bütçenize uygun oluşturun.
 • Bankaların sizden alacağı sigorta masraflarını ve dosya masraflarını öğrenin.
 • Bankaların kredi sonrası size sunacağı ek hizmetleri öğrenin. Örneğin; kredi kartı, otomatik ödeme talimatı verme veya başka hizmetlerinden yararlanmanız gibi.

 

6- Piyasa Değer Araştırılması Yapıldı mı?

İşte size önemli bir detay daha, bu konuya önem vermenizi tavsiye ediyoruz. Yeni bir ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden diğeri piyasayı araştırmanız olacaktır. Satın alacağınız evin değeri iyi hesaplanmalıdır ve artı eksi gibi yönlerini iyi bilmelisiniz. Bu konuda uzman bir emlakçı ile çalışabilirsiniz. Satın alacağınız ev için neden fazla ücret vermek isteyesiniz ki değil mi? Sizler bu konuda yetersiz bilgi durumunda olabilirsiniz bu nedenle Çaycuma Emlak sizin için aracılık yapar ve evi gerçek değerinden satın almanız için her daim yanınızda olacaktır. Bu sayede sizlere çevredeki konutlar arasında fiyat karşılaştırması yapmanızı ve piyasa eder fiyatından satın almanızı sağlıyoruz. Profesyonel bir yardım almak için Çaycuma Emlak ile hemen iletişime geçin.

 

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

 • Ev satın almadan bütçenizde bir netlik oluşturun.
 • Alabileceğiniz bütçe aralığındaki ev seçeneklerini ön eleme yapın.
 • Satın alacağınız evde kiracı olup olmadığını kontrol edin ve kira şartlarını öğrenin.
 • Evin kat mülkiyeti veya kat irtifakı durumunu öğrenin.
 • Evin krediye uygunluk şartlarını kontrol edin.
 • Satın alacağınız evin değerini piyasadaki diğer evler ile karşılaştırın.
 • Evin üstünde haciz veya ipotek olup olmadığını kontrol edin.
 • Evin boyası yeni yapılmış ise öncelikle rutubet durumunu kontrol edin.
 • Evin sosyal olanaklarını ve ulaşım sorununu olup olmadığını kontrol edin.
 • Apartman hakkında bilgi sahibi olun komşuluk ilişkileri hakkında araştırma yapın.

 

Evi Tapuya Aldığınız Fiyat Üzerinden Beyan Edin

Bu konu ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında çok önemli bir detay diyebiliriz çünkü tapuya gerçek satış bedelini beyan etmelisiniz. Gerçek satış bedelinin beyan edilmemesi gibi durumlarda alıcı ve satıcı için büyük cezalar söz konusu olabilir. Gelir İdaresi tarafından yapılan incelemeler sonucunda beyanın eksik yapıldığı tespit edilmesi durumunda harç bedellerinin gecikme faizi ve tespit edilen harç tutarının %25’i oranında vergi ziyaı cezasına tabi tutulur.

Ayrıca yasa gereğince yeni satın aldığınız evi 5 yıl içerisinde satmanız durumu olursa, değer artış kazancı vergisi hesaplamasına tabi tutuluyor. Eğer bu aşamada alım satım yaparken harç bedeli az çıkması adına düşük bir beyanda bulunduysanız ileride yüksek vergi cezalarıyla karşı karşıya olabilirsiniz.

 

Tapu İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

 • Evi tapuya satın aldığınız fiyat üzerinden beyan edin.
 • Tapu harcının nasıl ödeneceği konusunda alıcı ve satıcı olarak aranızda konuşun.
 • Gerekli evraklarınızı hazırlayıp satışa hazır olarak gidin.

Tapuya gitmeden hazırlamanız gereken evraklar;

 • Alıcı ve satıcıların nüfus cüzdanı veya vekaletlerinin aslı,
 • Alıcı ve satıcıların vesikalık fotoğraf (satıcının 1, alıcının 2 adet),
 • DASK (Zorunlu Deprem Sigortası),
 • Konutun bulunduğu belediyeden alınacak rayiç bedel,
 • İlgili konuta ait tapu aslı (Eğer tapular çıkmadıysa istenmez),
 • Konut üzerinden kredi kullanılacaksa banka ipotek evrakları.

 

Tapu müdürlüklerine yukarıda sizlere belirttiğimiz evraklar ile başvuru yaparak satış randevusu alabilirsiniz. Tapu randevuları artık Web Tapu sisteminden online olarak alınabilmektedir. Satış konusunda profesyonel yardım almak istiyorsanız Çaycuma Emlak ile iletişime geçin.

Haber Yorumları