Şubat 2022 TEFE - TÜFE Kira Artış Oranı

4 Şubat 2022
Şubat 2022 TEFE - TÜFE Kira Artış Oranı

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ocak ayı için enflasyon verilerini yayınladı. TÜİK'e göre (Türkiye İstatistik Kurumu) açıkladığı veriler doğrultusunda enflasyon ocak ayında TÜFE %11.10 artarken yıllık enflasyon değeri 48.69 oldu. Buna göre Çaycuma Emlak piyasasında daire sahiplerinin kira artış oranları ne yönde olacak? Çaycuma kiralık dairelerdeki artışlara ilişkin detaylar hemen aşağıda.

 

ŞUBAT 2022 KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?

Verilere göre on iki aylık ortalamalr sonucu ortayan çıkan artış %22.58 değerinde gerçekleşti. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan aylık enflasyon oranı yapılacak en üst kira zam oranını belirleme yönünde kullanılır. İşte 2022 yılının şubat ayına ilişkin kira artış oranları…

 

KİRA ARTIŞI NASIL HESAPLANIR?

Kira artış oranı kiracı olduğunuz iş yeri sahibi ya da ev sahibinizin en yüksek zam oranını ortaya koyar. Bu durumda Zonguldak Çaycuma kiralık dairelerdeki artışları şubat 2022 Tefe Tüfe oranlarına göre yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı 'nın hazırladığı Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında açıklanmıştı.

Bu açıklamayla Yeni Ekonomi Paketi'nde ev sahiplerinin kiracılarına yapacağı kira zamlarının artık tüketici fiyat endeksi oranlarına göre değil, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre belirlenmesine karar verilmişti. Yeni sisteme göre artık kira artış oranları da üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanarak kiracıya bildiriliyor.

 

ŞUBAT AYI KİRA ARTIŞ ORANI ÖRNEK HESAPLAMA!

Konut Kirası: 1.000 Lira

Şubat 2022 Kira Artış Oranı: %22,58

Şubat Ayı Kira Zammı Tutarı: 225, 8TL

Haber Yorumları