Mesleki Yeterlilik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

30 Temmuz 2022
Mesleki Yeterlilik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Mesleki yeterlilik belgesi kaç yıl geçerli sorusunun cevabı 5 yıldır. Her 5 yılda bir yeterlilik belgesi yenilenir. Yenileme işlemleri, belgelendirme kuruluşları tarafından yapılır.

Ayrıca belgelendirme kuruluşları belge sahiplerini denetler ve yenileme onayının verilip verilmeyeceğine karar verirler. Mesleki Yeterlilik Belgesi Yenileme Ücreti

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Yenileme ücreti, MYK kurumu tarafından belirlenir. Her yıl belirlenen ücretlerle ilgili belgelendirme kuruluşlarından ya da MYK sitesinden bilgi alınabilir. Her meslek için belirlenen yenileme ücreti değişkendir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Süre Uzatımı

Belge süre uzatımı işlemleri, belgenin süresinin bitimine 6 ay kala gerçekleştirilir. Yeterlilik belgesi süre uzatımı, belgelendirme kuruluşlarının yetkisindedir. Adaylar daha önceden belge aldıkları kuruluşları bilgilendirerek, belgelerinin uzatılmasını talep ederler.

Eğer aday süre uzatılması ile ilgili kriterlere uyuyor ve herhangi bir olumsuz durum yoksa adayların belgeleri 5 yıl daha uzatılır.

MYK Sınavsız Belge Yenileme

Sınavsız belge yenileme şartları MYK nın web sitesinde yer alır. Daha önce belge almış adaylar, belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunurlar ve belgelerinin yenilenmesini talep ederler.

 

 

Belgelendirme kuruluşları tarafından verilen yeniden belge alma formlarını adaylar doldurmalıdır. Form doldurulduktan sonra MYK sitesinin “Belge Yenileme Ön Kayıt Bölümüne” yüklenir.

 

Belgelerini alan adaylar, gözetim süresi içerisinde gözetim kurallarına aykırı davranışlarda bulunurlarsa, belgeleri yenilenmeyebilir.

Başvurusu kabul edilen adaylardan yeniden belgeme ücreti, belgelendirme kuruluşları tarafından tahsil edilir.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti 2020

2020 yılı yeterlilik belgesi ücretleri MYK sitesinde yer almaktadır. Belge ücreti hakkında, belgelendirme kuruluşlarından da bilgi alınabilir.

 

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar İstanbul

İstanbul ili başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden adaylar belgelendirme işlemleri için belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunabilirler. Belge başvuruları online platformlardan ya da bizzat yapılabilir.

Haber Yorumları